Bastech

mój kawałek Internetu

Taurus w wersji na 80m

,,mn,mn,mn,mn,mn

Taurus w wersji na 80m. Prosty TRX w wersji na 80m. Łatwy w budowie i uruchamianiu, z bogatą dokumentacją. Idealny jako pierwsze urządzenie nadawczo-odbiorcze dla początkujących krótkofalowców-majsterkowiczów.


Pewnego dnia trafiłem na stronę Włodzimierza SP5DDJ. Jeden z odnośników prowadził do opisu TRX Taurus, spodobał mi się na tyle, że postanowiłem go „poskładać” w wersji na 80m. Zamówiłem komplet płytek u Włodka i czekałem na przesyłkę … Czekałem bardzo krótko, bo tylko dwa dni. Płytki są wykonane bardzo dokładnie, po prostu profesjonalnie. Na stronie Włodka jest również BARDZO DOKŁADNA instrukcja montażu urządzenia, postępując dokładnie według zawartych tam wskazówek po prostu nie sposób czegoś zrobić źle.

Na pierwszy ogień poszedł oczywiście odbiornik. Po kilku godzinach lutowania i nawijania cewek (jak ja tego nie lubię !) z wypiekami na twarzy podłączam antenę (tzn. kilkanaście metrów drutu :-), zasilanie
i … DZIAŁA !!! Pozostało tylko dostroić BFO, oraz zakres pracy VFO i odbiornik był gotów. Zaraz po włączeniu można zaobserwować dryft częstotliwości VFO, jednak po ok 15-20 minutach pracy jest on praktycznie niezauważalny.

Słuchając na dopiero co złożonym odbiorniku rozmów kolegów z SP zabrałem się za nadajnik Taurusa. Z nim również nie było praktycznie żadnych problemów. Po połączeniu obu płytek: odbiornika i nadajnika, oraz obciążeniu wyjścia antenowego razystorem 50 ohm mogłem usłyszeć swój głos w odbiorniku kontrolnym za który posłużył wypożyczony od Waldka SP6EUA Bartek. Po dokonaniu niezbędnych regulacji w nadajniku (BFO, zestrojenie cewek) elektroniczna część Taurusa była gotowa. Teraz wskazane byłoby umieścić go w obudowie. Wybrałem obudowę o oznaczeniu T68.

 


Dwie płytki Taurusa już w obudowie…

Licznik częstotliwości wykonałem wg. projektu OM3CPH z małymi zmianami. Jest to prosty licznik oparty na tanim i popularnym mikrokontrolerze PIC 16F84. W oryginalnej płytce drukowanej nie ma stabilizatora +5V, którym jest zasilany licznik, więc pozwoliłem sobie go tam umieścić. . Ja zastosowałem układ 78L05, ponieważ cały licznik, wraz z wyświetlaczem pobierają ok. 40mA. Są jednak wyświetlacze LCD z podświetleniem, które pobierają znacznie większy prąd i wtedy należy stosować układ o większym prądzie maksymalnym np. 7805. Poniżej płytka już z dodanym stabilizatorem

Plik do pobrania: LCD-skala.zip Jest to Wsad dp PIC’a na pasmo 80 m i częstotliwość kwarcu 10 MHz

Na stronie OM3CPH znajdują się też płytki przygotowane przez innych krótkofalowców, oraz bardzo ciekawy projekt licznika z funkcją stabilizacji częstotliwości, polecam zajrzeć. Praca licznika zaczyna się od wyświetlenia tekstu powitalnego:

 

Tekst należy umieścić w pamięci RAM mikrokontrolera podaczas programowania w następujący sposób:

 

Komórka 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Wartość T a u r u s 8 FF 0 S Q 6 I L H

 

Po prostu po pierwszych 8-miu znakach musi wystąpić wartość FF (Hex) Następnie przechodzi do pokazywania aktualnej częstotliwości TRX:

Na powiększonym rysunku płytki z elementami jest zaznaczony czerwoną strzałką punkt. Jeśli podamy tam napięcie +5V, to symbol „Rx” na wyświetlaczu zmieni się na „Tx”. Można to wykorzystać jako sygnalizację nadawania.

 

Taurus kompletny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!